Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Esma-ül Hüsna İle Allah'a Dua Nasıl Yapılır
Allah-Y 
Esma-ül Hüsna İle Allah'a Dua Nasıl Yapılır..

DUA YÖNÜ İLE ELE ALIRSAK ALFABETİK SIRAYA GÖRE ESMÂÜ' L HÜSNA
( ALLAH' IN EN GÜZEL İSİMLERİ ) İLE YAPILMASI GEREKEN DUALAR

1) ALLAH Allah Teala' nın özel adıdır. Hiçbir varlığa verilemez ve atfedilemez.

2) EL- ADL isminle ibadetlerimde ihlâstan, öfkelensem de kararlarımda beni adaletten ayırma,

3) EL- AFÜVV isminle beni de affet ve affedici kıl,

4) EL- ÂHİR isminle senden başka her şey fani olduğu için beni yalnız kendine bağla,

5) EL- ALÎM isminle bana hayır dileyerek beni hem ilim sahibi hem de ilmiyle amel eden biri kıl,

6) EL- ALİYY isminle beni de dünya ve ahirette şerefli kıl,

7) EL- AZÎM isminle mü'minler arasında saygın ve kötü niyetlilere karşı beni de heybetli kıl,

8) EL- AZÎZ isminle beni de nasihatine ve duasına ihtiyaç duyulan biri kıl,

9) EL- BÂİS isminle ölü kalplerin hidayetine beni de vesile kıl,

10) EL- BÂKÎ isminle İslam' a hizmet için beni de uzun ömürlü kıl,

11) EL- BÂRİ isminle beni de maddeten ve manen üretken kıl,

12) EL- BÂSIT isminle beni de insanlara faydalı kıl,

13) EL- BASÎR isminle beni de seni görür gibi inanan ve ibadet yapanlardan ve ileri görüşlülerden kıl,

14) EL- BÂTIN isminle beni de yerlere, göklere ve tüm varlıklara ibretle bakıp imanını pekiştirenlerden kıl,

15) EL- BEDÎ isminle tüm amellerimi güzelleştir,

16) EL- BERR isminle beni de çevresine devamlı iyilik yapan kıl,

17) EL- CÂMÎ isminle bana da müslümanları toparlayan, onlara kol kanat geren bir kişilik kazandır,

18) EL- CEBBAR isminle beni de çevresine iyiliği emreden, kötülüğü nehyeden, adalet uygulayan, daima onların yararına çalışan ve çalıştıran biri kıl, istesem de bana günah işleri yaptırma,

19) EL- CELÎL isminle bana da seven, sevilen, gönüllerde taht kuran yüce bir kişilik kazandır,

20) ED- DÂRR isminle bana da musibetin içinde bile hikmeti görebilen bir anlayış ver,

21) EL- EVVEL isminle beni de hayırda önde gidenlerden kıl,

22) EL- FETTAH isminle beni de müslümanları kaynaştıran ve sıkıntılarını gideren biri kıl,

23) EL- GAFFAR isminle beni de gıybet etmeyi değil kusurları affetmeyi ve örtmeyi başaranlardan kıl

24)EL- GAFÛR isminle bana da öfkeyi yutmayı, kusurları bağışlamayı nasip et,

25) EL- GANİYY isminle bana da hayırlı bir zenginlikle birlikte zühd ve takva sahibi olmayı nasip et,

26) EL- HABÎR isminle bana da İslam' a fayda ve zarar getirebilecek olayları önceden sezdir,

27) EL- HÂDÎ isminle beni de insanların hidayetine vesile kıl,

28) EL- HÂFID isminle beni de hiçbir düşmanı desteklemeyen ayrıca nefsinin ve şeytanın hiç etki edemediği insanlardan kıl,

29) EL- HAFÎZ isminle bana da müslümanları gözeten, kollayan ve sahip çıkan bir güç ver,

30) EL- HAKEM isminle bana da senin emrin dışında karar verdirme,

31) EL- HAKÎM isminle beni de başıboş biri değil ilkeli kıl,

32) EL- HAKK isminle benim de mü'min özelliğimi bozma,

33) EL- HALIK isminle beni de imanlı yaşat ve imanlı olarak öldür,

34) EL- HALÎM isminle beni de etrafındakileri dağıtan kaba ve katı biri değil tatlı bir su gibi etrafında toplanılan yumuşak biri kıl,

35) EL- HAMÎD isminle beni de örnek alınacak şekilde günümüze ve geleceğe önderlerden kıl,

36) EL- HASÎB isminle beni de ölmeden önce ölmüş gibi amellerinin hesabını sorgulayanlardan biri kıl,

37) EL- HAYY isminle İslam' i hizmette daima beni de aktif kıl,

38) EL- KÂBİD isminle beni de şeytanını memnun etmeyen ve nefsini şımartmayan biri kıl,

39) EL- KÂDİR isminle bana da daima şifa, rahmet ve mücadelemde zafer ver,

40) EL- KAHHAR isminle beni de şeytanını, nefsini ve şartlanmış düşmanını yenenlerden eyle,

41) EL- KAVÎ isminle beni de daima güçlü ve şevkli kıl,

42) EL- KAYYÛM isminle beni de çevremde idareci ve önder kıl,

43) EL- KEBÎR isminle beni de gönüllerde yücelen, sevilen, sayılan, tarihin büyüklerinden kıl,

44) EL- KERÎM isminle beni de çevresine iyilik edenlerden kıl,

45) EL- KUDDÛS isminle beni de kusurlardan uzaklaştır ve hep iyiliklerle donat,

46) EL- LATÎF isminle beni de çok ince meselelere vakıf olan, farkı fark eden, şartlara bakıp gerekeni yapan duyarlı kişilerden kıl,

47) EL- MÂCİD isminle beni de mü'mine yumuşak, kâfire karşı onurunu ve şerefini koruyanlardan kıl,

48) EL- MÂNÎ isminle benim nefsim istese de bana günah ve kötülük yaptırma, ayrıca bana ve neslime gelecek kötülükleri de engelle,

sensizliksokagi.org Taklitlerimizden Sakınınız...

49) EL- MECÎD isminle beni de İslam' a hizmetle şereflendirdiğin kişilerden kıl,

50) EL- MELİK isminle beni de kalbini ve İslam diyarlarını işgal ettirmeyen kahramanlardan kıl,

51) EL- METÎN isminle bana da hiçbir vesvesenin ve musibetin sarsamadığı bir kişilik kazandır,

52) EL- MU' îD isminle beni de ayetleri tekrar tekrar okuyan, düşünen, tebliğ yapan ve gönüllerin dirilmesine sebep olanlardan kıl,

53) EL- MU' İZ isminle mütevazılığımı arttırarak beni de izzet, şeref ve onur verdiklerinden kıl,

54) EL- MUAHHİR isminle beni de günahlara dalarak kendinden uzaklaştırdığın kullarından kılma ve varsa kusurlarım üzerine öldürme,

55) EL- MUĞNÎ isminle beni de gönlü tok olanlardan kıl,

56) EL- MUHSÎ isminle beni de taklidi değil de ilmi ve şuurlu bir imana ulaştır,

57) EL- MUHYÎ isminle benim de kalbimi daima diri tut,

58) EL- MUKADDİM isminle beni de kendine yaklaştırdıklarından kıl,

59) EL- MUKÎT isminle bana da yetecek ve hesabını vereceğim kadar helal rızık ver,

60) EL- MUKSIT isminle benim de boş şeylerle oyalanmama fırsat verme,

61) EL- MUKTEDİR isminle bana da zayıflara yardımcı olabilecek güç ver,

62) EL- MUSAVVİR isminle benim de hayatımı İslam' la şekillendir,

63) EL- MÜ' MİN isminle bana da elinden ve dilinden zarar gelmeyen bir kişilik kazandır,

64) EL- MÜBDİ isminle bana da yarattıklarına ibretle bakan bir anlayış ver,

65) EL- MÜCÎB isminle bana da müslümanların istek ve ihtiyaçlarına yardımcı olan, teşvik eden bir şuur ver,

66) EL- MÜHEYMİN isminle bana da yarattıklarına zarar vermeyen ve onların ideallerine ulaşmada yardımcı olan bir kişilik ver,

67) EL- MÜMÎT isminle bana da ölümü çok çok anan, böylece hem şeytanı hem de nefsini yenen bir iman gücü ver,

68) EL- MÜNTAKÎM isminle İslam düşmanlarını, müslümanları katledenleri ya ıslah et ya dabu isminle muamele et, bana da zulmü nasip etme ve beni de merhametli kıl,

69) EL- MÜTEALÎ isminle beni de inanıyorsanız üstünsünüz bilinci ile yaşat,

70) EL- MÜTEKEBBİR isminle bana da gururlanan, kibirlenen değil kötülüğü basit gören bir anlayış ver,

71) EL- MÜZİL isminle beni de İslam' a leke getirecek adi işlerden uzak kıl,

72) MÂLİKÜ' L-MÜLK isminle bana da helalinden mülk ver, emanetçi olarak göster ve dünyaya da meylettirme,

73) EN- NÂFÎ isminle bana da daima dünya dave ahirette hayırlı olanı ver,

74) EN- NÛR isminle benim kalbimi kusurlarla, günahlarla kirletme, hayırla aydınlat ve beni de mahşerde ve sıratta nurları önlerinde giden ve yol gösterenlerden kıl,

75) ER- RÂFİ' isminle beni de iman, amel ve hizmetle şereflendir, kusur işleyerek gözlerden ve gönüllerden düşürme,

76) ER- RÂHİM isminle bana da hep acı ve merhamet et,

77) ER- RAHMÂN isminle benim de amellerimi riya ile heder etme,

78) ER- RAKÎB isminle ahiret sahnelerini benim de gözümden uzak tutma,

79) ER- RAÛF isminle bana da daima şefkat ve merhametle bak, beni şefkatli ve merhametli kıl,

80) ER- REŞÎD isminle bana da doğru yolunu göster ve beni de yol gösterici kıl,

81) ER- REZZÂK isminle bana da şükrünü ödeyemeyeceğim çok rızkı değil aksine şükrünü ödeyebileceğim derecede bir rızık ver,

82) ES- SABÛR isminle başarıya götüren bir sabrı bana da nasip et,

83) ES- SAMED isminle bana da herkese lütfeden bir cömertlik ama kimseden bir şey istemeyen bir tok gözlülük kazandır,

84) ES- SELÂM isminle bana da tüm çevremin emin olduğu, güvendiği sadakatli bir kişilik kazandır,

85) ES- SEMİ isminle bana da ya hayır söyleyen ya dasusan bir şahsiyet ver,

86) EŞ- ŞEHÎD isminle beni de İslam' ın örnek alınan şahitlerinden kıl,

87) EŞ- ŞEKÛR isminle beni de kadri kıymet bilen, kesinlikle nankörlük yapmayan, azlıkta da çoklukta da şükreden bir kul yap,

88) ET- TEVVÂB isminle beni de çok tevbe eden ve kusur bağışlayan biri kıl,

89) EL- VÂCİD isminle beni de tüm işlerini planlı, programlı yapan ve sonucunu yalnız Allah' tan isteyen biri kıl,

90) EL- VÂHİD isminle beni de müslümanların birliği ve beraberliği için çalışan ve bunun için dua eden biri kıl,

91) EL- VÂLÎ isminle bir babanın çocuklarına sahip çıkması gibi bana da müslümanlara sahip çıkan bir kişilik ve imkan ver,

92) EL- VÂRİS isminle beni de ilimde ve hizmette peygamberlere varisçi kıl, sahip olduğum mala emanetçi gözü ile yaklaştır,

93) EL- VÂSİ isminle beni de strese saplanmış dar kalpli biri değil geniş kalpli biri kıl,

94) EL- VEDÛD isminle beni de sevgi ve merhamet sahibi kıl, geçinilemeyen biri değil geçinilen, sevilen ve aranan biri kıl,

95) EL- VEHHÂB isminle bana da daima karzı hasen yapan, yaptığı iyiliklerden bir karşılık değil teşekkür bile beklemeyen bir şahsiyet kazandır,

96) EL- VEKÎL isminle beni de daima güvenilen, dürüst ve doğruluk örneği yap,

97) EL- VELÎ isminle beni de daima müslümanlara yardımcı kıl,

98) EZ- ZÂHİR isminle bana da iyilikleri ile bilinen, sevilen, sayılan ve örnek alınan bir kişilik kazandır,

99) ZÜ'l- CELALİ ve' l- İKRAM isminle bana da yalnız Allah' ı büyük tanıyan, onun için ikram eden ve Allah' tan başka kimseye eğilmeyen yiğit bir kişilik ver.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)