Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.82 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Köpek Gençlik Hastalığı
Oku-1 

Köpek Gençlik Hastalığı

Köpeklere özgü öldürücü, çok bulaşıcı ve viral bir hastalıktır.
Genelde bebeklerde daha çok görüldüğü için sadece bebeklerde görüldüğü düşünülen bu hastalık aslında her yaştaki köpekte görülebilecek bir hastalıktır. Aşısız tüm köpekler bu virüsle hastalanıp ölebilirler.Bu nedenle özelikle belli yaştan sonra aşıların yapılmaması demek, hastalığa davetiye çıkarmak demektir...

Hastalığın değişik formları vardır. Mide-bağırsak formu, solunum formu, hard pad disease formu; sinirsel form bunlardandır. Bu farklı formlar tek tek başlayıp birbirini izleyebildiği gibi; sadece tek formu ya da 2 formu ard arda görmek mümkündür.

Köpeklerde yüksek ateşle seyreden, çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Köpek viral hastalıkları içinde kuduzdan sonra en çok bulaşma ve ölüm vakalarının görüldüğü hastalıktır. Özellikle yavru köpeklerde barınaklardan alınan yada yurt dışından kaçak olarak getirilen köpeklerde daha sık görülür.

Hastalık genellikle 3-12 aylık köpeklerde görülür. Virus kaynaklı olan hastalık kış aylarında daha fazla yaygındır. unutmayın ki 1 yaşın üstündeki köpeklerdede görülme ihtimali vardır o yüzden aşısını ömür boyu her yıl yaptırmanız gerekir.

Hastalık özellikle Sky, Terrier, Chow chow, Irısh seter, kırmızı uzun tüylü, Teckel, Cocke-spaniel, siyah kurt köpekleri ve Kuvarz ırkı köpeklerde daha ağır seyreder.

Köpeklerde hastalığa yakalandıktan 4-7 gün içerisinde geçici yüksek ateş, öksürük, ishal, kusma, iştahsızlık ve zayıflama görülür.

Bunlarla birlikte hastalığın çeşitli formlarında göz-burun akıntısı, körlüğe kadar gidebilen çeşitli göz hastalıkları, sindirim ve solunum sistemi hastalıkları, kalp yetmezlikleri, böbreklerde fonksiyon bozuklukları, deri lezyonları, titreme, koordinasyon bozuklukları, korku, çift yada tek yönlü kafa sallama, işitme bozuklukları, felçler, şakak bölgesinde tikler gibi semptomlarda görülmektedir.

Hastalığın sinirsel formunda kalıcı tikler oluşur. ayak seyirmeleri gibi. bu tiklerin tedavisi oldukça zordur ve çoğuzaman köpeğin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Hastalıktan korunmanın en iyi yolu düzenli olarak Veteriner Hekiminizin uyguladığı aşılama programına riayet etmenizdir.

BELİRTİLER:

Yavru köpeklerde özellikle geçici yüksek ateş, burun, göz akıntıları, öksürük, ishal, kusma,iştahsızlık, halsizlik, dehidrasyon, şiddetli zayıflama gibi çok da spesifik olmayan semptomlar şeklinde başlayabilir. Malesef bu semptomlar diğer hastalıklarla çok kolay karışabilecek bir durum yaratırlar; spesifik değildirler. Basit bir öksürükle başlayan form antibiyotiklere cevap vermiş gibi görünebilir.Böyle bir durumda hastalığın iyileştiği düşünülse de, aslında DİSTEMPER kademe kademe ilerlemektedir. Böyle vakaalarda malesef genel seyir olarak en son sinir sistemiyle ilgili form başlar ve hayvan büyük oranda kaybedilir.

Özellikle 4 yaşından sonra aşısı olmayan bir köpek bu hastalığa yakanırsa sinirsel formla ilgili belirtiler gösterir . Felçler, arka ayaklarda koordinasyon bozuklukları, tikler, davranış bozuklukları (aşırı korku, ani tepkiler, dönmeler...), yürüyüş ve denge bozuklukları bunlar arasındadır.

Hastalık özellikle hava,nefes yoluyla bulaşır.Ayrıca hastalıklı hayvanın dışkı, kusmuk, göz-burum akıntısı gibi bulaşık maddeler veya direk temasla veya bulaşık eşya-malzemesiyle de çok rahat bulaştırılabilir.

KORUNMA:

En iyi korunma aşılamadır. Hastalıktan korunmak için bebeklerde 21 gün arayla 2 doz aşılama şarttır. Tek bir aşı uygulaması sadece yüzde 60-70 koruma oranında kalır.Bu da hastalanmasını engelleyemez. Bir yaşından büyük hayvanlarda ise, yılda tek doz olarak
sadece sağlıklı hayvana aşı uygulaması yapılır.

Hastaliğin özellikle belirtisiz seyrettiği bir kuluçka dönemi vardır. Yani virus vucuda girdikten ancak 14-20 gün sonra hastalık belirtisi başlar! Bu nedenle aldığınız bebek köpek aslında hastalığı çoktan kapmış olabilir. Kan teslerinde bile bu evre tesbit edilemeyebilir. Bu nedenle karma aşısı yapılmamış hayvanların özellikle bebekken satın alınmaması da iyi bir metoddur.Bu şekilde hem satıcıların aşılı hayvan satması teşvik edilmiş olunur. Hem de boşyere ölümler engellenmiş olur...

TEŞHİS:

Hasta hayvanlar için özel kan testleri sonunda teşhis konur. Hastanın aşısız olması önemli bir ayıraçtır. Aşısız hayvanlar mutlak şüphelidir. Sağlıklı görünen hayvan bile Distemper taşıyıcısı olabilir, unutulmamalı, aşısız hayvan alırken dikkatli olunmalıdır. Çıplak elle muayene asla bu hastalığın kesin teşhisini sağlamaz!... Karma aşısı yapılan hayvan hemen akabinde hastalanmışsa vucutta virus zaten aşılamadan önce vardır demektir...Derhal müdahale edilmelidir.

Yavru köpekler aşılamalar bitmeden hiç bir şekilde dış ortamla veya başka köpeklerle temas ettirilmemeli, ya da el vb. araçlarla dışardan virus hayvana bulaştırılmamalıdır. Hijyen kurallarına mahakkak uyulmalıdır.

Üç aylık bir alman kurdum var. İki gündür hiçbirşey yemiyor su içiyor ama içmesinden 1 dakika sonra geri çıkartıyor. ve yine son iki gündür kanlı isal var. Edindiğim bilgiler öleceğini gösterdi. Gerçekten ölür mü bi tedavisi yok mu?

Kanlı ishal hastalığına erken müdahele edilmesi hastanın yaşama şansını artırır. Ancak kanlı ishal hastalığına neden olan virus yavru köpeklerde myocardit sonucu ani ölümede neden olabilir. Hastanın kusması engellenmeli ve kaybettiği sıvılar , mutlaka damariçi yolla verilecek serumlarla yerine konulmalıdır

köpeklerde kanlı ishal nasıl meydana gelir ve bunu önlemek için neler yapılabilir

Köpeklerde görülen kanlı ishal hastalığının etkeni parvovirustur. Bu hastalığa karşı aşılar geliştirilmiş olup yüksek oranda bağışıklık elde edilebilmektedir. Aşılarını ihmal etmeyiniz.

cockerımı gençlik hastalığı yüzüden 10 gün önce kaybettim. şimdi 4 aylık annesinden aldığım bir köpeğim var. yeni köpeğim geldikten sonra evde gençlik hastalığı virüsünün olabileceğini ve yavruya geçebileceğini öğrendim. evi çamaşır suyuyla olabildiğince dezenfekte etmeye çalıştım. bu virüsün evde yaşama süresi nedir? çamaşır suyuyla ölürmü?

Gençlik hastalığı virusu ultraviyole ışınlarına, sıcak ve kuru ortamlara aşırı duyarlıdır. Oda ısısında birkaç saat içerisinde ölür. Ancak virus 0-4 dereceler arasında haftalarca yaşayabilir. Korkmanıza hiç gerek yok

Terrier cinsi 2 yasinda olan dişi kopegimizde 2-3 gundur kusma gorulmektedir. poposunu yukari kaldirip on ayaklarinin ustune kafasina koyup saatlerde oyle duruyor.acaba nedendir.

Köpeğinizin duruş pozisyonu onun ciddi bir sancı çektiğini gösteriyor. Köpeğinizi en kısa zamanda muayene ettirmeniz gerekiyor

Yavruyken sokaktan aldığım şimdi 3 yaşında olan kurt kırması köpeğim gayet sağlıklı gözükmesine karşılık karlar üzerine yaptığı dışkısında kan izleri farkettim. Acaba soğuk nedeniyle dışkısını dört veya beş defada zorlanarak yapması sebebiyle olabilir mi?

Köpeğinizin ıkınmaktan dolayı rektumu tahriş olmuştur. Yumuşak dışkı yapması için ona süt verebilirsiniz. Eğer şikayetiniz devam ederse bir veteriner hekime götürmeniz gerekecektir

yaklaşık 1hafta önce sokaktan bir yawru kedi buldum ve büyütmek amacıyla evime aldım. Aldığım gün onu yıkadım çünkü çok kötü durumdaydı.Aldığımda mı hastaydı yoksa eve aldıktan sonramı hasta oldu tam bilemiyorum.Kedinin burnu durmadan akıyor ve burun deliklerinin kenarları sanırım bu yüzden yara olmuş gibi görünüyor,kokulu isali var, yemek yemiyor son olarakta bugün 4-5 yere kusmuş.. ne yapacağımı bilemiyorum bebek aspirini falan versem işe yarar mı acaba? ..

Kedilerde hekim kontrolu dışında aspirin kullanılması doğru değil. Aspirin kedilerin kanında 3 gün kadar kalabilmekte ve mide kanamasına yol açabilmektedir. Kediniz kustuğu için ona ağızdan bir ilaç verilmeside mümkün olmayacaktır. Kedinize acil olarak serum takılmalı, kusma giderilmeli ve antibiyotik başlanılmalıdır.

4 aylık alman kurdum var 2 gündür su gibi ishal ne yapabilirim beslenmede kuru mama ve pirinç pilavı kullanıyorum

Köpeğinizin susuz kalmamasına dikkat edin.Verdiğiniz gıdalara devam edin. Şikayetinizde bir azalma olmazsa veya iştahsızlık başgösterirse veteriner hekime başvurun

Köpeğim kanlı ishal oldu ? Bunun nedeni nedir ve nasıl tedavi edilmelidir ?

Kanlı ishal köpeklerin pek çok hastalığında gözlenen bir belirtidir. Kanlı ishalle seyreden en önemli hastalık parvoviral gastroenterittir. Etkeni bir virus olup etkene yönelik bir ilaç yoktur. Hastalık genellikle yavrularda gözlenmektedir. Tedavi belirtilere yönelik olarak yapılmaktadır. Tedavi edilmezse hastalık öldürücüdür. Kanlı ishalle seyreden diğer bir hastalık coccidiosis olup, hastalığın nedeni protozoon türü bir parazittir. Bu hastalıkta etkene yönelik ilaçlar mevcut olup tedavide başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kanlı ishal köpeklerde başka hastalıklarında bir belirtisi olup ,her zaman önemsenmelidir. Kanlı ishal özellikle yavrularda tedavi edilmezse birkaç gün içerisinde ölüme götürebilmektedir. Dışkıda kan her yaş köpek için, kan miktarı ne kadar olursa olsun mutlaka önemsenmeli ve hemen bir veteriner hekimden tıbbi yardım alınıp teşhis ve tedavi yapılmalıdır.

8 aylık teriyer köpeğim var. 2 gündür su şeklinde,ishal dışkı yapıyor ve sabah farkettim ki dışkısında hafif kan vardı. ama köpeğim hareketliliğinden bir şey kaybetmedi. yani halsiz değil.veterinere götürücem fakat, karnesine baktim parvovirüs aşısı yapılmış, sormak istediğim acaba aşısı yapılsa da köpek kanlı ishal vakası ile karşılaşabilir mi? bir başka sorunum da köpeğim kuru mama kesinlikle yemiyor. adeta kaçıyor. ona kuru mamaya yakın ne yedirebilirim ya da ne yedirmemeliyim?

Hiçbir aşı yüzde yüz koruma sağlamaz. Aşıdan sonra hayvanın sterese maruz kalması, bazı ilaçların kullanılması aşının bağışıklığını dahada düşürebilir. Köpeğinizi aç bırakıp mamaya alıştırın. kuru mama yerine verebileceğiniz başka dengeli gıda yoktur.

biz 1 hafta once izmirde bir ciftlikten 5 haftalik bir alman kurt yavrusu aldik.ve bahcede beslemye basladik. Yavrunun ilk asisi (parvo) 32 gunlukken yapilmis.bize geldiginde hafif ishal gibi idi.ilk basta oldukca istahli olmasina ragmen daha sonradan yavas yavas istahi kesildi.ishali hizlandi bir seferinde kakasi jel gibi ve kanli cikti..derhal veteriner e goturduk 3 igne yapti ve ishal onleyisi agizdan verilen bir ilac verdi..veteriner aksami kopek yemek yedi..halen yiyor fakat cok halsiz. kakasi ishal olmasa da cok siviya yakin koyu kahverengi..

Köpeğinizin kanlı ishal (parvo viral enfeksiyon)olduğunu zannetmiyorum. Köpeğinize kaliteli bir yavru köpek maması vermenizi, ayrıca pirinç lapası vermenizi öneririm

kangal bir köpeğim var ve biz denize giderken bizimle denize geldi yüzdü birkaç gündür kusuyor sebebi deniz suyu yutmuş olması olabilirmi ne yapabilirim 1,5 yaşında ve aşıları tam

Köpeğinizi bir veteriner hekime götürün. Hastanız gastrit olabilir.

Sayın hocam köpeğimde ateş ve kusma var hastalığı ve tedavisi için ne yapılmalı bana yardımcı olurmusunuz

Bu anlattığınız belirtiler her hastalıkta gözlenebilir. Hastanız kustuğu için ağızdan ilaç vermek mümkün değil. Hastanızın bir veteriner hekime ihtiyacı var

8 haftalık rodfeither yavrusu aldım.ilk akşam çok fazla süt içirdim ertesi gün ishal oldu kanlı ishal diye korktuk antibiyotik tedavisi oldu şimdi düzeldi ama o arada burun akıntısı oldu gençlik hastalığı zannettim test yaptırdım verileri normal çıktı lokositi 12000 ölçüldü kanı 23000 çıktı 2 gün sonra ilk karma yapıldı 48 saat geçti uykusunda ayağını oynatıyor elini oynatıyor iştahı yerinde bazen dışkısı sulu değil ama posa gibi çıkıyor birde aşı yapılan yerde bir şişlik oluştu ama elliyorum acımıyor yemekten sonra halsizleşip uyuyor öğününe yakın ayılıyor acaba köpeğimim gençlik hastalığına yakalanmış olabilirmi yoksa yavru köpeklerde bunlar normal midir ?

Anlattığınız belirtiler distemper şüphesini akla getiriyor. Özellikle karma aşıdan sonra kaslarda seyirmelerin olması distemper (gençlik hastalığı) şüphesini artırıyor. Köpeğinizde distemperın sinirsel şekli olabilir

2 aylık bi kedi buldum,gayet sağlıklıydı.geldiği gün arka sağ ayak patisinde tutmama başladı 2gün sora kusma ondan sonraki gün de kusma ve salya geldi ateşi 37,1 di son olarak ateşini ısıtarak 38,1 e yükselttim sabah geldiğimde ölüydü. en önemliside su kabına bakmsıydı ayaklarını suyun içine sokup devamlı suyu izliyordu sixce kuduz riski var mı ?

Kedinizin kuduz hastalığından dolayı öldüğünü zannnetmiyorum. Kedinizin hastalığının belirtileri ,kedilerin bulaşıcı viral hastalıklarına benziyor

Bende 2 aylık kurt köpeği var aldığımdan beri ishal ve antibiyotik başladık ilk önce iğnesi vuruldu. sonra agızdan vermeye başladık. köpeğimde gençlik hastalığı olduğunu düşündük. iştahı ilk günlerde yoktu iğneden sonra ateşi düştü iştağı açıldı. yemesi güzel ama ishalı devam ediyor ne yapmam gerekiyo köpeğimi kaybetmek istemiyorum.

Köpeğinizde iç parazitlere bağlı bir ishal olabilir. Köpeğinize hangi parazit iacını vermeniz konusunda veteriner hekiminize danışın

Merhaba kaniş cinsi köpeğim bir haftadır sürekli kusuyor ve çok zayıflaı ve çok halsiz?

Anlattığınız belirtiler bölgesel ve sistemik pek çok hastalıkta gözlenebilir. Hastanın çok ayrıntılı muayenesi gerekir. Böbrek, karaciğer,bağırsak, mide hastalıklarında, ve sindirim sisteminde yabancı cisim bulunması durumunda kusma gözlenebilir.

7 yaşındaki golden retriever cinsi köpeğim soğuk algınlığına bağlı olarak 5 gündür kusuyor ve ishal. Su içiyor. Nasıl tedavi etmeliyiz? İlaç vermek doğru olur mu? Ne ilaç verebiliriz?

Köpeğinizin öncelikle hastalığının teşhisini koymak gerekir. Kusan bir hastanın ağızdan ilaç alması mümkün olmaz. Enjektabl ilaçlarla kusması kontrol altına alındıktan sonra ağızdan ilaç alınması mümkün olabilir. Köpeğinizin en kısa zamanda birveteriner hekim tarafından muayenesi gereklidir

3,5aylık Bernese cinsi Kaju adlı köpeği pazar günü aldık. Evimizde 1 kırma köpek ve 2 de siyam kedsi var. çarşamba günü Kaju'ya kanlı ishal teşhisi koyuldu. Şu anda hastanede, durumu götürdüğümüz güne göre çok iyi. Ancak bize hastalığın ölümcül özelliğinden dolayı henüz ümit vermiyorlar. Kaju gitmeden evin bahçesinde muhtelif yerlere kustu ve dışkıladı. Bunlar evdeki diğer hayvanlarımız için tehlike oluşturur mu? Ne yapmalıyız?

Kanlı ishal hastalığının etkenine en etkili dezenfektan çamaşır suyudur. Evi mümkün olduğu kadar çamaşır suyu ile dezenfekte etmelisiniz.

Sokakta yaklaşık 2 aylık bir köpek buldum. Eve aldım ilk günü iyiydi ama şimdi sürekli nefes alamıyormuş gibi kusuyormuş yada öksürüyormuş gibi sesler cıkarıyor karnıda cok şiş ve ishal gençlik hastalığı olabilirmi yada ciddi bir problem varmıdır ?

Köpeğinizde solunum yolu enfeksiyonu olduğu gözüküyor. Yavru hayvanlarda basit olarak başlayan üst solunum yolu enfeksiyonları çok kısa zamanda zaturreye çevirebilir.

..Yaklaşık 2 hafta önce uzun zaman hayalini kurduğum köpeğimi satın alabilmiştim eminönün den(rodwiller)...köpeğim hergün bi reaksiyon göstermeye başladışyemek yemedi zorla yedirdim .derken hastelık başgösterdi(halsizlik ishal kusma)ne yaptıysam kurtaramadım bebeğimi...okula gitmedim oradaki veterinerine götürdüm(serum ilaçlar vs.)en son gün bana güneşe çıkar hava alsın dedi veteriner ve orada son nefesini vermeye başladı)alıp hemen götürdüm ama eminönüne vardığımda ölmüştü köpeğim...tutup bana onun kardeşini verdiler(aynı anneden)o da ancak 3 gün yaşadı.çok eminimki çok sevdiğim bu köpeklere gözüm gibi baktığıma...okul çıkışları bile hiç bir yere takılmadan yanlarında olmaya çalıştım..özel yemeklerşmamalar...)zaten ikinci köpek neden öldü bilmiyorum..ilk günler zorla öksürmeye çalışıtordu sanki boğazında bişeyler takılmış gibi...bir akşam yedirdim normaldi zorla yedi ama çok cılızdı onun için de ilaçlar kullandım..fakat diğer sabah onu put gibi şişmiş bi vaziyette buldum..onun psikolojisini hala atamadım üzerinden.acaba sorun bendemiydi yoksa eminönünden köpek alınmaz lafı doğrumu ?

Köpek hastalıklarının kuluçka süreleri 5-10 gün kadardır. Hastalıklarının çıkış sürelerine göre sizin bakım hatalarınızın olmadığını gözüküyor. Size tavsiyem gazete ilanları ile evde doğmuş ve en azından ilk 2 aşısı olmuş yavruları satın almanızdır.

Köpeğimiz durup dururken sarı renkli köpüklü bir şekilde kusuyor. Sebebi sizce ne olabilir? Ayrıca araba yolculuğunda da beyaz renkli bir şekilde kusuyor.

Köpeğinizin yolculuk esnasında kusması doğal karşılanabilir. Ancak diğer zamanlardada kusması kesinlikle normal değil. Köpeğinizde sistemik bir hastalık (böbrek, karaciğerhastalıkları vb.) olabilir. Mutlaka iyi bir muayeneden geçip tahlil yapılması gerekir.

Dün;"Köpeğim ayakta duramıyor, ağzından devamlı beyaz-su gibi bir salya geliyor. Gençlik hastalığı olabilir mi? bunun bir tedavisi var mı ?"diye sormuştum. Ancak köpeğimin ağzından bugün salya gelmiyor ve düne göre daha iyi görünüyor. Bu durumda bu hastalık annesine bulaşır mı? annesinin yanına götürmem doğru olurmu? annesinin köpeğimin iyileşmesine faydası dokunurmu?bu durumda köpeğime ne yapabilirim?

Köpeğinizde ne olduğu yada olmadığı için kesin br şey söylemek mümkün olmadığı için, en kötü ihtimali düşünüp annnesinden uzakta tutmanızda fayda var.

Köpeğim ayakta duramıyor, ağzından devamlı beyaz-su gibi bir salya geliyor. Gençlik hastalığı olabilir mi? bunun bir tedavisi var mı ?

Anlattığınız şikayetler, her sindirim sistemi hastalığında görülebilen genel belirtilerdir. Sadece bu belirtilere bakıp teşhis koymak imkansız. Gençlik hastalığı tedavisi olabilen bir hastalıktır.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)