Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İngilizce’de Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları
Oku-1 
İngilizce’de Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

Kısaltmalar, bir kelimeyi veya kelime grubunu ifade eden harf grubudur. Kısaltmalar birden fazla kelimenin baş harfinden, tek bir kelimenin harflerinden ya da okunuşu aynı olan başka harf ve sayıların yazılmasıyla oluşabilir. Örneğin 8 sayısı “eyt” şeklinde okunduğu için M8 (Mate) veya L8R (Later) gibi kısaltmalar ortaya çıkabiliyor. OMG kısaltması da Oh My God ifadesinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltma örneğidir. İnsanlar gün içinde daha rahat konuşabilmek için devamlı kısaltmalar kullanır. Bu yüzden Türkçe’de kullanıldığı kadar İngilizcede de kullanılmaktadır.

İngilizce kısaltmalar ile internet ortamının her bir köşesinde karşılaşabilirsiniz. Başta karışık ve anlamsız görünseler de kısaltmaları öğrendiğinizde de internet üzerinde insanlarla çok daha rahat iletişim kurabileceksiniz. Bu kısaltmaların sadece günlük dilde konuşulduğunu unutmayın. Eğer resmi konuşmalarda kısaltmalar kullanırsanız ciddi olmadığınız düşünülebilir. Bu yüzden kısaltmaları sadece günlük konuşmalarda kullanmanız en iyisi olacaktır. Siz de aşağıdaki tablo sayesinde İngilizce kısaltmaları ve anlamlarını öğrenebilirsiniz.

İngilizce Kısaltmalar Nasıl Okunur?

İngilizce kısaltmalar tabloda gördüğünüz üzere kelimelerin genellikle baş harfleri bir araya getirilerek yada okunuşu yanı olan sayı ve harflerle değiştirilerek yapılır. Bu yüzden kısaltmaları okurken harf harf ya da sayının telaffuzu şeklinde okumanız gerekmektedir. Açılımlarda yer alan İngilizce kelimelerin okunuşunu da yukarıdaki tabloda dinleyebilir ve öğrenebilirsiniz. Harflerin nasıl okunacağını ve nasıl telaffuz edeceğinizi ise İngilizce Alfabe sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.
İngilizce Kısaltmalar Ne Zaman Kullanılır?

İngilizce kısaltmalar günlük dil ile konuşabileceğiniz her yerde karışışınıza çıkabilir! Cümlelerinize İngilizce güzel sözler eklemek istiyorsanız hiç çekinmeden kısaltma ekleyebilirsiniz. İngilizce Kısaltmaları genellikle günlük yazışmalarda görürsünüz çünkü uzun kelimeleri kısa bir şekilde yazmak çok pratiktir. Hatta AKA, ASAP gibi bazı İngilizce kısaltmalar rahat okunuşları sayesinde konuşurken de karşınıza çıkabilmektedir. Eğer bir gün arkadaşlarınıza bir fıkra anlatırsanız karşılığında “LOL” kelimesini duyabilirsiniz. Ancak birbirinize görüşürüz demek için “TTYL” duyma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

İngilizce Kısaltmalara Örnek Diyaloglar
Diyalog 1

Ekrem: Hello my name is Ekrem. NMY.

(Merhaba ismim Ekrem. Tanıştığıma memnun oldum)

Kutay: NMY2. My name is Kutay. HRU?

(Ben de tanıştığıma memnun oldum. Nasılsın?)

Ekrem: I’m GR8. WBU?

(Harikayım. Senin durumlar nasıl?)

Kutay: I’m fine too. WYD?

(Ben de iyiyim. Ne yapıyorsun?)

Ekrem: Shopping on the web ATM. 

(Şu anda internetten alışveriş yapıyorum.)

Kutay: What R U going to buy?

(Ne satın alacaksın?)

Ekrem: IDK. I’m just looking for now.

(Bilmiyorum. Şimdilik sadece bakıyorum.)

Kutay: OK. TTYL.

(Tamam. Sonra konuşuruz.)

Ekrem: C U L8R.

(Sonra görüşürüz.)

Diyalog 2

Ezgi: Hey Ezgi, can you help me?

(Hey Ezgi, bana yardımcı olur musun?)

Cem: Of course, WYD?

(Elbette, ne ile meşgulsün?)

Ezgi: Trying to finish my homework. I need to finish it ASAP. Deadline is 2MROW.

(Ödevimi bitirmeye çalışıyorum. En kısa zamanda bitirmem gerekiyor. Son teslim tarihi yarın.)

Cem: IDK anything about your lesson. But this sources might help.

(Derslerin konusunda hiçbir şey bilmiyorum. Ama bu kaynaklar sana yardımcı olabilir.)

Ezgi: They R actually very helpful. THX.

(Gerçekten de yardımcı oluyorlar. Teşekkür ederim.)

Diyalog 3

Caner: Hey BRO. Do you want to hang out 2DAY?

(Kardeşim, bugün takılmak ister misin?)

Erkan: It would be nice.

(Güzel olur.)

Caner: Want to see a movie?

(Sinemaya gidelim mi)

Erkan: Did you see the new movie trailer?

(Yeni filmin tanıtımını gördün mü?)

Caner: OMG! That movie looks awesome!

(Aman Tanrım! O film muhteşem görünüyor!)

Erkan: It was really awesome.

(Gerçekten muhteşemdi.)

Caner: OMW to cinema. CYA.

(Sinemaya doğru yola çıktım bile. Görüşürüz.)

Erkan: C U

(Görüşürüz.)

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)