Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klavyede Ters R (я) ve Döndürülmüş R (ᴚ) Nasıl Yapılır?
Help-1 
Klavyede Ters R (я) ve Döndürülmüş R (ᴚ) Nasıl Yapılır?

"Klavyede olmayan özel işaretler nasıl yapılır?" yazı dizimize devam ediyoruz. R harfi ile ilgili internet üzerinden "klavyede ters r nasıl yapabiliriz?" şeklinde aramalar yapılabiliyor. Bilgisayarda sosyal medya üzerinde ya da diğer işlerinizi yaparken, ters r ya da döndürülmüş r harfi yapmak isteyebilirsiniz. "Klavyede ters r harfi nasıl yapılır?" diyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazımızdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Sağdan sola dönen ters r harfi için Rusça "Ben" anlamını ifade eden sembol de denir. Ayrıca klavyede döndürülmüş r yapmak, yani yukarıdan aşağıya ters r harfi de bu yazımızda bulunuyor.

Q klavyede ya da F klavyede ters r harfi yapmak için iki farklı yol vardır. Bunlardan biri bilgisayarlarımızda bulunan karakter eşlem tablosundan almak ya da şekli direkt olarak kopyalamak ve istenilen yerde yapıştırmak.
Klavyede Ters R Harfi (я) Nasıl Yapılır?

Klavyede sola doğru ters r harfi, Rusça "Ben" anlamındaki işarettir. Okunuşu ise "ya" şeklindedir. Klavyede kısayol tuşu olmadığından, ters r yapmak için öncelikle karakter eşlem üzerinden yapımını anlatalım. Dilerseniz aşağıdan direkt olarak kopyalayarak, istediğiniz yerde yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın arama bölümüne "karakter eşlem" yazın ve karakter eşlemi açın. Veyahut, "Başlat - Çalıştır" menüsüne "charmap" yazıp, enter tuşuna basın.

Sonrasında ise yukarıdaki görselde yer aldığı gibi öncelikle yazı fontunuz farklı ise "Yazı Tipi" bölümünden "Arial" seçin.
    Ardından "Gelişmiş görünüm" kutusunu işaretleyin. ve "Unicode'a git" alanına ters r harfi kodu olan "044F" yazın.
    Tablonun ilk hücresinde ters r işareti çıkacaktır. İşarete çift tıklayarak seçin, son adım olan "Kopyala" butonu aktif olacak, ona tıklayarak kopyalayın ve istediğiniz yerde yapıştırın.

Dilerseniz, ikinci yöntem olarak bunlarla uğraşmadan klavyede ters r harfi yapmak için aşağıdan kopyalayıp, kullanabilirsiniz.

Klavyede Ters R Kopyala - Yapıştır ------ я

Üçüncü yöntem ise Google Translate üzerindendir. Translate açıldıktan sonra Türkçe kısmına "Ben" yazdığınızda Rusça çevirisinde ters r harfi çıkacaktır. Buradan kopyalayıp, kullanabilirsiniz.
Klavyede Döndürülmüş Ters R Harfi (ᴚ) Nasıl Yapılır?

F klavyede ya da Q klavyede sağdan sola çevrilmiş ters r harfi yapımına ek olarak yukarıdan aşağıya döndürülmüş ters r harfi nasıl yapılır ondan da bahsedelim.

Bunun için de öncelikle yukarıdaki gibi karakter eşlem penceresini açın.

Sonrasında yazı fontunuzu "Arial" yapın.
    Ardından "Gelişmiş görünüm" kutusunu işaretleyin. ve "Unicode'a git" alanına döndürülmüş ters r harfi kodu olan "1D1A" yazın.
    Tablonun ilk hücresinde ters r işareti çıkacaktır. İşarete çift tıklayarak seçin ve son adım olan "Kopyala" butonuna tıklayarak, istediğiniz yerde yapıştırın.

Dilerseniz, ikinci yöntem olarak bunlarla uğraşmadan klavyede döndürülmüş ters r harfi yapmak için aşağıdan kopyalayıp, kullanabilirsiniz.

Klavyede Döndürülmüş Ters R Kopyala - Yapıştır ------ ᴚ

Klavyede ters r harfi nasıl yapılır? sorusuna ek aynı anlama gelen klavyede Rusça ben harfi yapımı ve klavyede döndürülmüş r harfi yani yukarıdan aşağıya şeklinin nasıl yapıldığını anlattık. Bilgisayarda ters r harfi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum alanından bizlere yazabilirsiniz. İlgili diğer yazılarımızı incelemeyi unutmayın.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)