Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ummu Haram (radiyallahu anha)
Dini-1 
Ummu Haram (radiyallahu anha)

O, Rasûlüllah´ın halasıdır. Ummu Haram, Hazrec kabilesinin lideri ve Akabe gecesi Rasûlüllah´a (S.A.V) bey´at eden oniki nakîb´ten biri olan Ubâde İbnu´s-Samît´in nikâhı altındaydı,. O, Peygamber (S.A.V)´e bey´at ettiğinde Ummu Haram da ona bey´at etti. Rasûlüllah CS.A.V) takva üzere inşa edilen ilk mescidde namaz kılmak için Küba´ya gitti­ğinde, Ummu Haram Bint Milhan´ın evine gitti. O da Rasûlüllah´a [S.A.V) yemek yedirdi.

Bir gün Rasûlüilah (S.A.V] Ummu Haram´ın yanına gitti. Ummu Ha­ram ona yemek ikram etti ve başını tarayıp temizledi. Peygamber [S.A.V) onun evinde öğle uykusuna yattı ve uykusundan gülerek kalktı:

Ummu Haram sordu :

Yâ Rasûlellah! Seni güldüren nedir

Rasûlüllah (S.A.V) ;

Ümmetimden bazı kişiler, Allah yolunda gazi olarak bana gös-terildiler, tahtlar üzerindeki hükümdarlar gibi denize açılmışlardı, dedi.

Ummu Haram Bint Milhan:

Yâ Rasûiellah! Beni onlardan kılması için Allah´a duâ et, dedi.

Hz. Peygamber (Ş.A.V) onun için duâ etti. Daha sonra başını koyup uyudu. Yine gülerek uyandı.

Ummu Haram :

522

Yâ Rasûlellah! Niçin gülüyorsun dedi. Rasûiüllah (S.A.V) :

Ümmetimden bazı kişiler, Allah yolunda gazi olarak bana gös terildiler, dedi.

Daha önceki gibi Ummu Haram :

Yâ Rasûlellah! Beni onlardan kılması için Allah´a duâ et, dedi. Rasûlüllah (S.A.V) :

Sen öncekilerle birliktesin, buyurdu.

Nitekim hicretin kırkikinci yılında Hz. Osman´ın halifeliği sırasın­da Şam´da vali olan Hz. Muaviye Kıbrıs´a sefer etmek için izin istedi, Hz. Osman da tein verdi. Hz. Muaviye bir ordu iie sefere çıktı ve ge­miye bindiler. Ordu içinde Ummu Haram ve kocası Hz. Ubâde de bu­lunuyordu.

Karaya çıktığında ona binmesi için bir katır verildi. O da bindiği bu katırdan düştü, boynu kırıldı ve öldü.[1] Oraya defnedildi.

V İşte öyle cihâda katılma heyecanı ve özlemiyle doluydu ki her sa­vaşa katılmak için duâ istiyordu. Nitekim o iki savaştan ilkinde şehîd olması takdir edilmişti. Peygamberimiz bu ikincisine de katılmak için duâ etmemişti. Bu yüzden ikincisine katılmak nasib olmadı... [2]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Çıktıkları kara Kıbrıs adaşıdır. Rasûlüllah (S.A.V) zikredilen hadisinde Kıbrıs´ır fethini müjdelemektedir. Bugün Kıbrıs´ta «Halâ Sultan» adıyla bilinen kadın bı hanımdır. Türkler, mezarının bulunduğu yere bir türbe ve bir cami yapmışlar dır. Türbesi Larnaka civarında Tuz Gölü yakınındadır. (Çeviren: T. Uzun).

[2] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 522-523.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)